Jóga a meditace

tělo, mysl a duše v jednotě

Anaháta – jóga srdce

Pondělí

9:00 – 10:30

17:30 – 19:00

Středa

17:30 – 19:00

Čtvrtek

9:00 – 10:30

Meditace

Každé novoluní

přesný termín a čas bude upřesněn

Jóga srdce

Praktikuji ásany na meditativní úrovni. Zažívám tak úplnost bytí. Mysl mám tichou, nevzrušenou, inteligenci probuzenou v srdci více než v hlavě. Já je klidné. V každé buňce těla existuje vědomý život. Ásana mi otevírá celé spektrum možností jógy.

Mistři praví, že základem velkého díla je ztělesnění ducha a produchovnění těla. Tito mudrci skloubili jógovou praxi s mystickou meditací, čímž přivedli tělo a duši do stavu jednoty. V tomto spojení se celá bytost rozzáří zdravím a radostí, která tvoří a vyživuje.

„Spojte síly posvátného srdce s energiemi těla a můžete transformovat vše.“  (Pierre Teilhard de Chardin)

Jóga a upanišady

upanišádách se pojem jóga používá jako označení cíle či duchovní disciplíny, která vede k tomuto cíli. Když se pět orgánů poznávání (smyslů) uklidní spolu s myslí (manas) a rozmysl (buddhi) je bez pohybu – to je nazýváno nejvyšší cestou. To považují za jógu: pevné ovládnutí smyslů. Ovládnutí smyslů je téma, které je základem jógy po celou dobu její historie.

 „Věz, átman (Já) na voze jede, vozem tím tělo pak je, rozum ( buddhi) je vozataj vozu a mysl (manas) otěže jsou. Smysly jsou koně a vjemy jsou dráhy jejich cest… Kdo ještě nedošel poznání, svou mysl netřímá pevně, ten dosud nezvládl smysly jako kočí své koně zlé. Kdo však už poznání došel, kdo mysl pevně má v rukou, ten smysly naplno ovládá jako kočí výborné koně.“

V přípravě celé bytosti na jógu srdce je potřeba otevřít celé vaše Já – srdce, mysl, duši a tělo – vizi a prožitku posvátného svazku. Posvátný svazek je dynamický a nekonečně plodný tanec zdánlivých dualit, které jsou vskrytu propojeny: transcendence a imanence (přesah a trvání) absolutní a relativní skutečnosti, světla a hmoty, mužského a ženského, mysli a srdce, duše a těla. Tento extatický tanec, jak praví mystická učení všech tradic, nepřetržitě plodí další vesmíry a jako vesmíry se projevuje v každé buňce těla.

Dávní indičtí mudrci, kteří jógu vytvořili, nám v Čhandógja upanišad říkají:

„Veliký jako nekonečný vesmír na druhé straně je lotos srdce. V tomto vnitřním prostoru je obsažena země i nebe, oheň i vzduch, slunce i měsíc, blesky a hvězdy. Ať to v tomto světě víme nebo nevíme, vše je obsaženo v tomto vnitřním prostoru.“

Lunární jóga

Jednota těla, mysli a duše se živí prostřednictvím našich smyslů a také díky jednotlivým elementům:

  • Zemi
  • Vodě
  • Ohni
  • Vzduchu

Lunární jóga jako celistvý způsob léčby i života podporuje smyslovost a vede nás k uvědomování si sebe sama i našeho spojení s okolním prostředím.

Lunární jóga působí:

  • vedením dechu, jímž se stimuluje hypofýza
  • pohybem pánve, jímž se vytváří teplo
  • svalovým napětím a uvolněním, díky nimž se do tkání přivádí více kyslíku a výživných látek
  • vlastní vůlí
  • aktivováním určitých nervových a energetických drah

Potřebujeme povzbuzení stejně jako uvolnění, pohyb zrovna tak jako klid. Jde tedy o vyváženost, rozmanitost a jedinečnost. Ať si každý svobodně vybere, co mu dělá dobře, a ať najde odvahu, aby projevil, co je mu vlastní, anebo aby to, co je předepsané, pozměnil dle svého gusta. Rozhodující je pocit tělesné pohody, radostného setkávání a šťastného tvoření.

Hygienická eurytmie

Cvičení mají specifické účinky např. při dušnosti, nadýmání, nebo při migréně. Působí celistvě na organismus, na systém dýchání nebo krevního oběhu a zvyšují celkovou odolnost a zdraví. Vyrovnávají důsledky častého sezení. Každý pohyb má skrze gesto svůj specifický duševní výraz a postoj, který se v něm odráží.

  • Lekce trvá 90 minut a sestavuji ji dle ročních období  a vzhledem k orgánům, které je vhodné podpořit (únor – ledviny, květen – srdce)…
  • Hathajógové ásany cvičíme dynamicky i staticky, dle svého dechu a vlastních tělesných signálů.
  • Vždy zařazuji dechové a relaxační techniky, také meditační chůzi.
  • Cvičíme polohy posilující a uvolňující pánevní dno.
  • Součástí cvičení je  i automasáž a reflexní masáže.
  • Zařazuji také výuku QiGONGové sestavy prof. Leung Kok YUEN, kterou mi předal čínský učitel.

    V letech 1991-92 jsem absolvovala školu Zdravotní tělesné výchovy a Jógy pod vedením MUDr. Doležalové a Knížetové. Poté jsem navštěvovala kurzy pro cvičitele Jógy v denním životě Mahámandaléšvar paramhans svámího Mahéšvaránandy, Kundalinijógu podle Bhadžana, Lunární jógu Adelheid Ohligové a školu pánevního dna. Eurytmii studuji průběžně s Antroposofií. Jsem cvičitelkou pro děti i dospělé.